روانشناسی تغذیه چیست؟

نه‌چندان بخور کز دهانت درآید

نه‌چندان که از ضعف جانت برآید

● روانشناسی تغذیه چیست؟

روانشناسی تغذیه را می‌توان شناخت اثرات ذهن روان بر تغذیه و برعکس شناخت اثرات تغذیه بر روانو ذهن انسان  دانست.

همان‌طور که آلودگی هوا، استرس، کمی تحرک و سوءتغذیه از مهم‌ترین علل بیماری‌ها شناخته شده‌اند، تغذیه سالم و درست نیز از موهبت‌های مهم زندگی و یکی از عوامل مهم سلامت انسان است.

همیشه این پرسش مطرح است که چرا تعداد قابل توجهی از مردم به سلامت جسمی و روانی خود نمی‌پردازند و آنچنانکه باید و شاید تغذیه سالم و درست ندارند. آیا کشفیات و پیشرفت‌های جدید روانشناسی می‌تواند کمکی به تغذیه سالم و درست انسان عصر حاضر داشته باشد.

اولین خدمت روانشناسی به تغذیه توجه به این نکته مهم است که تغذیه خودش یک موضوع است و نحوه برخورد و مدیریت آن موضوعی دیگر. این یک خطای شناخت است که بسیاری فکر می‌کنند چون تغذیه می‌کنند، پس درست و سالم تغذیه می‌کنند. در اینجاست که نقش مغز و ذهن به عنوان فرمانده جسم و روان و فعالیت‌ها و ارتباط‌های انسان مطرح می‌شود.

به طور خلاصه با روان ناسالم نمی‌توان به تغذیه سالم رسید. از آنجا که عمده‌ترین و اصلی‌ترین موضوع روان انسان تفکر و اندیشیدن است و از موضوعات مهم اندیشیدن، درست‌اندیشی، مثبت‌اندیشی و سالم اندیشی است (به مصداق؛ ای برادر تو همه اندیشه‌ای) لازم است به نقش مهم نحوه اندیشیدن در تغذیه توجه کنیم، انسانی که بد و نادرست فکر می‌کند، بد و نادرست زندگی می‌کند، در نتیجه بد و نادرست هم تغذیه می‌کند.

سازمان جهانی بهداشت WHO پس از سال‌ها پژوهش بر این باور است که منشا بسیاری از مشکلات و بیماری‌های انسان، روش نادرست زندگی اوست. (برگرفته از مجله بهکام)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مرکز مشاوره و رژیم درمانی کمپین روبان ارغوانی خوش آمدید .
روبان ارغوانی شما را به سوی سلامتی ، تناسب اندام و شادابی هدایت می کند.
برطبق آمار مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت و درمان ،بیش از نیمی از جمعیت 15تا64 ساله کشور دچار چاقی ناشی از الگوهای نامناسب غذایی هستند ،از طرفی امار نگران کننده تر اینکه از 10سال پیش تاکنون چاقی در میان دانش آموزان ایرانی2برابر شده و اکنون 25درصد دانش آموزان ایرانی اضافه وزن دارند. برای اولین بار در ایران کمپینی برای بالا بردن آگاهی در مورد این بیماری آغاز شده است. "کمپین روبان ارغوانی "با حمایت "گروه رژیم درمانی ماندگار"به منظور بالابردن آگاهی عمومی و آموزش راهکارهای لازم برای اصلاح رفتارهای غذایی ،ارایه رژیم های غذایی اصولی ،مقابله با باورهای غلط غذایی و مهمتر ازهمه "حمایتهای گروهی "توسط تیم روانشناس برای رسیدن به تناسب اندام راه اندازی شده است. با ما همراه شوید و یک زندگی سالم را تجربه کنید.
ما هرگز ایمیل شما را با دیگران به اشتراک نمی گذاریم .
عضویت در خبرنامه