Child-Obese-Blocks  چاقی کودکان Child Obese Blocks

چاقی کودکان ( Childhood obesity)

 تعریف:

چاقی کودکان شرایطی است که کودک دچار اضافه وزن یا چاقی شدید شده باشد. این مسأله باعث بروز خطراتی برای آن ها در سنین ۲ تا ۱۹ سالگی می شود.

توصیف :

اضافه وزن و چاقی عمدتاً توسط شاخص توده بدنی شناخته می شود. شاخص توده بدنی نوعی محاسبه است که وزن و قد فرد را با هم مقایسه می کند. کودکان ۱۹-۲ ساله با صدک های مربوط به شاخص توده بدنی سنجیده می شوند) . این صدک ها نشان می دهند که وزن آنا در مقایسه با سایر کودکان هم جنس و هم سن چقدر تفاوت دارد. بعنوان مثال اگر پسری در صدک ۶۵ برای گروه سنی خود قرار داشته باشد ، به این معناست که ۶۵ نفر از ۱۰۰ کودک هم سن او وزن شان کمتر بوده و ۳۵ نفر از ۱۰۰ نفر بیشتر از او وزن دارند.

Little girl leaning on the table with a bowl of vegetables - isolated  چاقی کودکان Girl bowl of vegs 8788826Medium

گروه های وزنی IBM کودکان بصورت زیر است :

۱- کم تر از صدک ۵ : کم وزن

۲- بین صدک های ۵ و ۸۵ : وزن نرمال

۳- صدک ۹۵-۸۵ : در معرض خطر اضافه وزن

۴- صدک ۹۵ به بالا : اضافه وزن

هنوز تهدیدها در خصوص تقسیم بندی کودکانی که در معرض خطر اضافه وزن هستند یا اضافه وزن دارند، وجود دارد. معمولاً از بُعد روانشناسی توصیه می شود به خاطر عواقب اجتماعی از بکار بردن اصطلاح چاقی پرهیز شود، اما هر نامی که به کودکان با صدک بالا اطلاق شود فرقی نمی کند چون بالاخره از مشکلات ناشی از اضافه وزن رنج خواهند برد.

خطرهای مربوط به چاقی کودکان :

۱- بیماری های قلبی – عروقی

۲- اختلال در مفاصل کودک

۳- افسردگی

۴- بلوغ زودرس و شروع زودهنگام قاعدگی در دختران

۵- تجمع چربی در کبد

۶- بیماری های کیسه صفرا

۷- افزایش اضطراب و استرس

۸- اعتماد به نفس پایین

۹- اختلال در خواب

۱۰- دیابت نوع (۱)

علل :

به ساده ترین شکل می توان گفت اضافه وزن در اثر دریافت کالری بیش تر از نیاز بدن ایجاد می شود . این تفاوت را «شکاف انرژی» می نامند.

overweight_kid1  چاقی کودکان overweight kid1

دلایل مختلفی باعث به وجود آمدن شکاف انرژی می شود که معمولاً به خاطر افزایش دریافت غذا و کاهش انرژِی مصرفی می شود.

الف) دلایل افزایش دریافت غذا :

– افزایش مصرف نوشیدنی های تند دار به همراه آن کاهش مصرف شیر

– گرایش به استفاده از غذاهای حجیم

– مصرف غذا در خارج از منزل و به تناوب زیاد

– عادات غلط تغذیه ای مثلاً عدم دریافت صبحانه و استفاده از میان وعده های پر از شکر و چربی در مدرسه

ب: دلایل مصرف ناکافی انرژی:

– صرف زمان زیاد برای تماشای تلویزیون یا استفاده از کامپیوتر

– فعالیت کم جسمانی در مدرسه

– کاهش زمان استراحت کودکان در مقاطع ۵-۱ مدرسه

– ترس از ارتکاب جرم باعث محدود شدن فعالیت خارج از منزل می شود.

تدابیر درمانی :

کودکان چاق و والدین آنها باید تحت نظر یک رژیم مناسب با متخصص تغذیه قرار بگیرند تا برنامه منظمی برای آنها تنظیم شود. به این ترتیب دریافت غذاهای پرکالری محدود شده و در عوض کودک بیشتر به سمت غذاهای سرشار از مواد مغذی و کم کالری گرایش پیدا می کنند.

Family pizza . Father, mother and children eating a big pizza  چاقی کودکان Photoxpress 231670633

آموزش تغذیه ای باید برای کل خانواده انجام شود. همچنین باید تمام غذاهایی را که کودک استفاده می کند ثبت شود تا بدین وسیله بتوان رفتارهای غلط تغذیه ای وی را مشخص کرده و در آن ها تغییر ایجاد کنیم. البته بهتر است به جای رژیم های سخت فعالیت جسمانی کودک را افزایش دهیم .

درمان های دارویی و جراحی های کاهش وزن به ندرت برای کودکان انجام می شود ، مگر در مواردی که چاقی زیاد باعث بیماری در کودک شده باشد، لذا قبل از شروع هر گونه رژیم غذایی باید با متخصص تغذیه مشورت شود.

پیش آگاهی:

هرچه کنترل وزن کودک زودتر شروع شود، شانس رسیدن او به وزن طبیعی نیز بیشتر خواهد بود. وقتی زمان کنترل وزن رسید، یکی از مزایایی که کودکان نسبت به بزرگسالان دارند این است که رشد می کنند. اگر کودک بتواند وزن خود را تا حدی کنترل کند که اضافه شود، با بلندتر شدن قد، به وزن طبیعی خواهد رسید. والدین باید در خصوص کنترل وزن کودک خود مراقب باشند، چرا که فشار بیش از حد به کودکان برای کنترل وزن باعث ایجاد اختلالات تغذیه ای از قبیل بی اشتهایی عصبی یا پراشتهایی عصبی در بعضی از آنها ، خصوصاً دختران می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مرکز مشاوره و رژیم درمانی کمپین روبان ارغوانی خوش آمدید .
روبان ارغوانی شما را به سوی سلامتی ، تناسب اندام و شادابی هدایت می کند.
برطبق آمار مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت و درمان ،بیش از نیمی از جمعیت 15تا64 ساله کشور دچار چاقی ناشی از الگوهای نامناسب غذایی هستند ،از طرفی امار نگران کننده تر اینکه از 10سال پیش تاکنون چاقی در میان دانش آموزان ایرانی2برابر شده و اکنون 25درصد دانش آموزان ایرانی اضافه وزن دارند. برای اولین بار در ایران کمپینی برای بالا بردن آگاهی در مورد این بیماری آغاز شده است. "کمپین روبان ارغوانی "با حمایت "گروه رژیم درمانی ماندگار"به منظور بالابردن آگاهی عمومی و آموزش راهکارهای لازم برای اصلاح رفتارهای غذایی ،ارایه رژیم های غذایی اصولی ،مقابله با باورهای غلط غذایی و مهمتر ازهمه "حمایتهای گروهی "توسط تیم روانشناس برای رسیدن به تناسب اندام راه اندازی شده است. با ما همراه شوید و یک زندگی سالم را تجربه کنید.
ما هرگز ایمیل شما را با دیگران به اشتراک نمی گذاریم .
عضویت در خبرنامه