acrohns77  ملاحظات تغذیه ای در بیماری التهاب روده ای (کرون،IBD) acrohns77

بیماری های التهاب روده ای به مجموعه اختلالات التهابی عمدتاً در روده بزرگ از قبیل کولیت زخمی و بیماری کرون برمی گردند که موجب التهاب روده ای می شوند.

۱- مصرف زیاد مایعات (۱۰-۸ لیوان در روز) کمک به حفظ مایعات بدن و جلوگیری از یبوست می نماید.

۲- مصرف روزانه یک مولتی ویتامین و مواد معدنی برای جلوگیری از مواد مغذی از دست رفته توصیه می شود.

۳- استفاده از یک رژیم پرفیبر در صورت تحت کنترل بودن التهاب روده می تواند کمک کننده باشد.

غذاها با فیبر زیاد شامل غلات (نان از آرد کامل، کلوچه، کیک، سبوس غلات، بلغور، ذرت بو داده) ، میوه ها (میوه های خشک مانند زردآلو، خرما، آلوبخارا، کشمش، انواع توت هامانند تمشک، توت سباه ، زغال اخته و توت فرنگی، پرتقال، سیب، پوست کیوی، انبه، گلابی) ، سبزیجات (بروکلی، اسفناج، نخودسبز و سایر سبزیجات با رنگ سبز تیره ، نخود ، لوبیا و عدس) و دانه ها و آجیل ها (مانند بادام و دانه سویا) هستند .

studio shot of vegetable isolated on white  ملاحظات تغذیه ای در بیماری التهاب روده ای (کرون،IBD) low fat high fiber diet1

مواد غذایی پر فیبر

۴- طی موارد حمله IBD، رژیم کم باقیمانده می تواند از طریق استراحت دادن به روده کمک کننده باشد.

رژیم کم باقیمانده شامل غلات سبوس گیری شده (نان سفید و شیرینی از آرد سفید تصفیه شده، برنج سفید، ماکارونی با آرد تصفیه شده نودال) میوه های پوست کنده ( آب میوه ها به غیر از آب آلو، سیب، زردآلو، طالبی، انگور، خربزه، هلو) و دوری از میوه های خشک است.

در مورد سبزیجات نیز به همین شکل رژیم شامل آب سبزیجات ، سیب زمینی، سبزیجات خوب پخته شده چون هویج، لوبیا سبز، کرفس، بادمجان، قارچ و پرهیز از سبزیجات از خانواده کلم ها مثل کلم بروکلی، گل کلم، کلم پیچ است.

گوشت ها باید خوب پخته شده و نرم شوند. لوبیا، عدس و تمام دانه ها و آجیل ها باید منع شوند.

– از خوردن غذای حاوی لاکتوز از قبیل محصولات لبنی نیز باید خودداری شود . به خصوص اگر عدم تحمل لاکتوز وجود دارد . شیر سویا غنی شده با کلسیم می تواند جایگزین شود.

– در طی دوره حمله بیماری ، احتمال دارد وعده های غذایی کوچک و مکرر ترجیح داده شوند. رژیم پرپروتئین با گوشت لخم ، ماهی و تخم مرغ ممکن است به بهبود علایم بیماری کمک کند.

– مصرف کافئین و سوربیتول باید محدود شود زیرا عوارض IBD را بدتر می کند . سوربیتول یک شیرین کننده مصنوعی است که در انواع مواد غذایی استفاده می شود.

– غذاهای تولید کننده گاز از قبیل خانواده کلم، نخود، عدس ، پیاز، سیز ، فلفل تند و نوشیدنی های گاز دار باید محدود شود.

– دریافت چربی باید کاهش یابد. به خصوص اگر قسمتی از روده برداشته شده است . زیرا غذاهای پرچرب تولید گاز و اسهال برای برخی بیماران می کنند.

1  ملاحظات تغذیه ای در بیماری التهاب روده ای (کرون،IBD) ur    l

-برخی مطالعات پیشنهاد می کنند که روغن ماهی و روغن بذر کتان احتمال دارد در کنترل التهاب روده کمک کننده باشند . مطالعات جدید همچنین پیشنهاد می کنند که شاید پروبیوتیک ها و پروبیوتیک هایی از قبیل قیبرهای محلول موجود در اسفرزه در روند درمان بیماری نقش داشته باشند. این ترکیبات حتی شاید به بهبود روده نیز کمک کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مرکز مشاوره و رژیم درمانی کمپین روبان ارغوانی خوش آمدید .
روبان ارغوانی شما را به سوی سلامتی ، تناسب اندام و شادابی هدایت می کند.
برطبق آمار مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت و درمان ،بیش از نیمی از جمعیت 15تا64 ساله کشور دچار چاقی ناشی از الگوهای نامناسب غذایی هستند ،از طرفی امار نگران کننده تر اینکه از 10سال پیش تاکنون چاقی در میان دانش آموزان ایرانی2برابر شده و اکنون 25درصد دانش آموزان ایرانی اضافه وزن دارند. برای اولین بار در ایران کمپینی برای بالا بردن آگاهی در مورد این بیماری آغاز شده است. "کمپین روبان ارغوانی "با حمایت "گروه رژیم درمانی ماندگار"به منظور بالابردن آگاهی عمومی و آموزش راهکارهای لازم برای اصلاح رفتارهای غذایی ،ارایه رژیم های غذایی اصولی ،مقابله با باورهای غلط غذایی و مهمتر ازهمه "حمایتهای گروهی "توسط تیم روانشناس برای رسیدن به تناسب اندام راه اندازی شده است. با ما همراه شوید و یک زندگی سالم را تجربه کنید.
ما هرگز ایمیل شما را با دیگران به اشتراک نمی گذاریم .
عضویت در خبرنامه